Rodzaje rent powypadkowych

Renta powypadkowa

13 maj

Kto może ubiegać się o rentę powypadkową i w jakim terminie od wypadku

Renta powypadkowa


Renta powypadkowa z obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) sprawcy wypadku to regularne, okresowe świadczenie pieniężne, mające na celu zabezpieczenie finansowe poszkodowanego, który w wyniku zdarzenia doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu, skutkującego niemożnością lub ograniczeniem możliwości zarobkowych albo zwiększeniem jego potrzeb. Jest to forma zabezpieczenia rentowego dla osób, których sytuacja życiowa uległa pogorszeniu w wyniku wypadku.

Wyróżniamy następujące główne rodzaje rent powypadkowych:

  • Renta z tytułu utraty zdolności do pracy zarobkowej: To świadczenie rentowe przysługuje poszkodowanemu, który w wyniku wypadku stał się całkowicie lub częściowo niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy zarobkowej. Wysokość tej renty jest ustalana z uwzględnieniem utraconych zarobków lub dochodów oraz stopnia niezdolności do pracy. Jest to forma rekompensaty rentowej za utracone możliwości finansowe.
  • Renta z tytułu zwiększonych potrzeb: Ten rodzaj renty jest przyznawany poszkodowanemu, u którego w wyniku wypadku wzrosły potrzeby życiowe, na przykład konieczność stałego leczenia, opieki osób trzecich, specjalnej diety, zakupu sprzętu rehabilitacyjnego czy dostosowania mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Jest to świadczenie rentowe mające pokryć dodatkowe wydatki związane ze skutkami wypadku.
  • Renta mieszana: W praktyce często występuje sytuacja, w której poszkodowany spełnia przesłanki do otrzymywania zarówno renty z tytułu utraty zdolności do pracy, jak i renty z tytułu zwiększonych potrzeb. Wówczas może zostać przyznana renta powypadkowa obejmująca oba te elementy.

Termin na ubieganie się o rentę powypadkową nie jest ściśle ograniczony konkretną datą, jednak roszczenie o rentę przedawnia się zgodnie z ogólnymi terminami przedawnienia roszczeń wynikających z czynów niedozwolonych. Zasadniczo, termin przedawnienia wynosi trzy lata od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia, a w przypadku szkody wynikającej z przestępstwa – dwadzieścia lat od dnia popełnienia przestępstwa. Niemniej jednak, ze względu na długoterminowy charakter renty, warto wystąpić z roszczeniem jak najszybciej po ustabilizowaniu się stanu zdrowia i ustaleniu trwałych następstw wypadku.

Komu przysługuje prawo do renty powypadkowej? Świadczenie rentowe może otrzymać osoba, która spełnia łącznie następujące warunki:

  • Doznała trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku komunikacyjnego spowodowanego przez osobę ubezpieczoną w zakresie OC.
  • W wyniku tego uszczerbku utraciła całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jej potrzeby uległy zwiększeniu.
  • Istnieje adekwatny związek przyczynowy między wypadkiem a utratą zdolności do pracy lub zwiększeniem potrzeb.

Podsumowując, renta powypadkowa z OC sprawcy to ważne zabezpieczenie finansowe dla ofiar wypadków, które na skutek doznanych obrażeń nie mogą w pełni funkcjonować zawodowo lub wymagają dodatkowych środków na leczenie i rehabilitację. Wyróżniamy rentę z tytułu niezdolności do pracy, rentę z tytułu zwiększonych potrzeb oraz rentę mieszaną. O świadczenie rentowe można ubiegać się w określonych terminach przedawnienia, a przysługuje ono osobom, które doznały trwałego uszczerbku na zdrowiu i spełniają określone kryteria dotyczące utraty zdolności do pracy lub zwiększenia potrzeb.


Czy można podwyższyć rentę powypadkową ?

https://www.youtube.com/watch?v=xvwdld8e3nM

Sprawdź naszą ofertę już dziś

Sprawdź nasze usługi ubezpieczeniowe, które zapewnią Ci spokój i bezpieczeństwo. Jesteśmy tu, aby Ci pomóc w każdej sytuacji.

Czytaj więcej